Línia mala začínať jediným vystavaným objektom, ktorý nájdeme pri železničnej trati medzi Mikulovom a Březím. Línia mala pokračovať smerom na Břeclav.
Jediným postaveným objektom sa stal srub MJ-S 29 Svah. Jedná sa o štandardný dvojpodlažný pechotný srub, s vrchným bojovým podlažím a spodným zázemím. Hlavnou výzbrojou mali byť dva protitankové kanóny vzor 36 spriahnuté s ťažkým kulometom vzor 37 a dve dvojčatá ťažkých kulometov vzor 37. Pre boj zblízka mal byť objekt vyzbrojený aj štyrmi ľahkými kulometmi vzor 26. Objekt bol chránený aj trojmetrovou priekopou pri oboch strieľňach, ktoré znemožňovali útočníkovi na strieľne osadiť výbušninu a tým zneškodniť zbrane. Ak by sa aj niekto do priekopy dostal a prežil ten pád, službukonajúci vojak mu tam mohol poslať nepríjemný pozdrav v podobe odisteného granátu granátovým sklzom. Na výbuchy tesne pri srube bol objekt stavaný, dokonca vo vnútri spodného podlažia si môžeme všimnúť na niektorých stenách izoláciu, ktorá mala zastaviť práve úlomky betónu, ktoré by vznikli v dôsledku výbuchu na povrchu.
Od začiatku druhej dekády sa o srub stará združenie KVH Pevnosť Mikulov, ktoré ho sprístupňuje verejnosti. Prehliadka začína na vrchnom podlaží, kde si prezrieme jednu zo streleckých miestností, v ktorej nájdeme vystavené rôzne dobové zbrane a dokonca prierezy nábojmi. Po vypočutí si histórie pokračuje prehliadka odbočkou pod jeden zo zvonov. V muničnom sklade pokračuje expozícia rôznych zbraní. Ešte prechádzame miestnosťou spojovateľa a veliteľa objektu, ktorý ako jeden z mála má k dispozícii samostatnú posteľ. Pred cestou do spodného podlažia nevynecháme pohľad zo strážnej miestnosti na vstup.
V podzemí nachádzame kuchyňu, atypicky umiestnenú umyváreň, ktorej WC sa nachádza na opačnej strane objektu. Z kuchyne sa presunieme nízkymi dverami s vysokým prahom do strojovne, ktorej dominujú tri filtračné zariadenia a podstavec na dieselagregát, ktorý ich mal napájať v prípade bojového nasadenia. Ak by sa ale nepodarilo agregát naštartovať filtre bolo možné poháňať aj ručne, čo ale nebolo jednoduché. Pre správnu funkciu je nutné dosiahnuť štyridsať otáčok za minútu a s odporom, čo dávajú filtračné zariadenia to vôbec nie je ľahká úloha. Preto sa pri každom striedali dvaja vojaci, každý po minúte, aj tak to ale je dobrý námet ak chcete ušetriť za posilňovňu. Objekt bol filtračným zariadením chránený aj pred chemickými útokmi. Ventilácia zabezpečovala dostatočný pretlak, aby vzduch bol nasávaný len cez nasávací otvor. Posledné miestnosti sú určené na oddych posádky, kde sa nachádzali poschodové postele v pomere jedna na dvoch vojakov, jeden slúžil, druhý spal. Srub malo obývať až 35 vojakov.
V mierových dobách sa v objekte svietilo petrolejovými lampami, elektrické osvetlenie sa spustilo až zároveň s agregátom v prípade bojovej pohotovosti.
V okolí si môžete prezrieť aj exteriéry ľahkých objektov vzor 36 a 37.
fotogaléria
Leave a Reply