Pancierové vlaky možno rozdeliť na dve skupiny. Vozne prvej skupiny boli už vyrábané ako obrnené, zatiaľ čo v druhej skupine sa jednalo o prestavby už hotových vozňov z normálnych na obrnené.
Zostavy pancierových vlakov sa skladali z rôznych vagónov:
- Predsunutý detektorový vagón: jednalo sa o plošinový vozeň, ktorých mohlo byť aj viac. Nachádzal sa vždy na začiatku súpravy v smere jazdy a jeho primárna úloha bola odpáliť prípadné míny pod traťou, aby tieto nepoškodili iné vozne súpravy. Zároveň na tomto vozni boli naložené rezervné koľaje, ktoré boli používané na opravu poškodenej trate.
- Čelný delový vagón: v prednej stene má umiestnený kanón väčšieho kalibru, alebo otočnú delovú vežu, špeciálne konštruovanú pre použitie v železnici.
- Tankový vagón: Na streche má umiestnené spravidla dve delové otočné veže, niekedy sa používali veže z tankov.
- Guľometný vagón: v bočných stenách disponoval strieľňami pre guľomety
- Pancierová lokomotíva
- Protilietadlový vagón: disponoval zhora otvorenými palebnými pozíciami pre protilietadlové kanóny.
- Veliteľský vagón: Slúžil pre veliteľa vlaku, obsahoval rádiostanicu. Často bol umiestnený ako časť guľometného vagóna.
- Vagón pre pechotu: Vagón pre vojakov vybavený strieľňami.
Najdôležitejším bojovým prostriedkom pancierových vlakov boli delové a tankové vozne, ktoré boli postavené na nákladných podvozkoch a vybavené pancierovaním od 10 do 40mm. Súprava bola zložená podľa potreby, obvykle mávala od šesť do dvanásť vozňov.
Využitie:
Pred druhou svetovou vojnou boli obrnené vlaky vo výzbroji väčšiny európskych armád, tá československá mala osemnásť súprav. Počas bojov druhej svetovej vojny boli využívané najmä v ZSSR, Poľsku a Nemecku. Nemecko využívalo súpravy získané ako vojnová korisť. Straty obrnených vlakov boli vysoké predovšetkým pri nasadení na fronte, čo vyplýva z obmedzenej pohyblivosti súpravy. Zásah koľaji delostreleckým granátom vlaku dokonale odrezal možnosť ústupu, a ten potom padol do rúk nepriateľa, alebo bol zničený.
Počas Slovenského národného povstania použili tri pancierové vlaky aj jednotky povstalcov. Tieto boli vyrobené v železničných dielňach vo Zvolene pracovníkmi evakuovanými zo železničných dielní vo Vrútkach. V krátkom čase vyrobili vlaky Štefánik, Hurban, a najdokonalejší Masaryk. Na stavbu boli použité plechy z Podbrezovských železiarní, pričom základ tvorili bežne dostupné železničné vozne.
Súpravu obvykle tvorili predsunutý vozeň, delový vozeň kombinovaný z veliteľským, tankové vozne, lokomotíva zvyčajne medzi tankovými vozňami. Na rozsiahlej železničnej trati, ktorú poskytovalo povstalecké územie z množstvom tunelov, ktoré bolo možné využiť ako úkryt, bolo nasadenie vlakov pomerne bezpečné a osvedčilo sa.
Tankové vozne boli počas SNP vyrobené z nepojazdných tankov, ktoré boli umiestnené na plošinové vozne a zabudované do zvarovanej kovovej konštrukcie, ktorá zakrývala celý tank s výnimkou veže. V niektorých lokomotívach bolo aj miesto veliteľa vlaku, vtedy vlak nemal ďalší veliteľský vozeň a lokomotíva bola vybavená periskopickou pozorovateľňou a internou telefónnou sieťou.
V povojnovom období boli vlaky vo výzbroji len veľmi krátko. Zrejme jedinou armádou, ktorá používa vlaky dodnes, je tá Ruská. Prvé moderné obrnené vlaky vznikli na konci 60. rokov po pohraničnom konflikte s Čínou. Zabezpečovali bezpečnosť na pohraničných tratiach. Vlaky boli vybavené aj obrnenými transportérmi, ktoré mohli zísť z prepravných vagónov a vykonávať úlohy mimo vlaku. Ďalšie využitie nastalo po konflikte v Čečensku, keď bolo potrebné vojenské transporty chrániť pred útokmi teroristov.
Informácie k článku boli získané z Wikipédie, na fotografiách je vidieť pancierový vlak, ktorý bol vystavaný ako rekvizita pre film o SNP. Naživo je možné si ho pozrieť v blízkosti Zvolenského hradu.
Leave a Reply